Pobież Adobe Flash player

Niedziela,
20 Styczeń 2019

imieniny:
Fabioli, Miły, Sebastiana

MiastoMiasto

InstytucjeInstytucje

KulturaKultura

KomunikacjaKomunikacja

InformatorInformator

Młodzi miliarderzy z Europy

data dodania: 2009-12-12 21:45:26
Może to dość zaskakujące, ale to właśnie młodzi kapitaliści z Rosji wprowadzają młodą krew do elity europejskich miliarderów. Jeszcze 5 lat temu średnia wieku europejskiego miliardera wynosiła 62 lata. Obecne dane mówią zupełnie co innego. Dzisiaj średnia ta spada do wieku 58 lat. Dlaczego ? Dzieje się tak za sprawą 87 rosyjskich miliarderów, których średnia wieku nie przekracza 46 lat. Jeżeli w statystyce pominęlibyśmy Rosjan, średnia skacze nam do 60 lat.

Prawda wygląda tak,że 13 z 14 miliarderów, którzy są poniżej 40-tki, pochodzi z byłego Związku Radzieckiego. Zaraz po upadku komunizmu potrafili oni dostosować się do zasad kapitalizmu i samodzielnie zdobyli bogactwo. Sposoby były różne, od wydobycia ogromnych zasobów naturalnych ziemi rosyjskiej aż do budowy domów dla rosnącej w siłę klasy średniej.

Obecnie najbogatszym człowiekiem poniżej 40 roku życia jest pan Siergiej Popow. Według danych z marca tego roku majątek 36 - latka był wart 6,4 miliarda dolarów. W latach 90 - tych Popow trudnił się handlem metalu w okolicach Uralu i Syberii ( sprzedawał rury i miedziane przewody). W niedalekiej przyszłości zaprzyjaźnił się z młodym właścicielem firmy - Andriejem Melniczenko. Po upadku Rubla obaj przedsiębiorcy zbili fortuny poprzez wykup udziałów w firmach przemysłowych, które nagle straciły na wartości. Ostatnio Melniczenko dał o sobie usłyszeć kiedy zatrudnił Whitney Houston i Christinę Aguilerę (rok 2005) aby wystąpiły na jego ślubie z modelką Aleksandrą Nikolic.

Melniczenko i Popow to nie jedynki kumple, którzy zostali miliarderami przed 40- tką. 39-letni Kirill Pisarew i 38-letni Jurij Żukow w 1994 roku założyli wspólnie firmę deweloperską PIK Group, którą wprowadzili na giełdę w czerwcu 2007 roku. Dzięki niewiarygodnej transakcji już w ciągu 24 godzin zostali bardzo majętnymi panami.

Następnym bogatym Rosjaninem jest 36 - letni Dmitrij Zelenow. Należąca do niego firma Don-Story wybudowała moskiewski apartamentowiec Triumph Palace o wysokości 254 metrów, do ubiegłego roku najwyższy budynek mieszkalny w Europie.

Wszyscy ci młodzi Rosjanie albo są żonaci, albo już byli żonaci. Dwóch z pewnością jest już po rozwodzie. Jeden z nich to magnat ubezpieczeniowy Danil Kaczturów a drugi to potentat budownictwa Sergiej Polonski (pomimo swego bogactwa został odrzucony przez wzrost - 193 cm).

Najmłodszym miliarderem w Europie jest niemiecki książę Albert von Thurn und Taxis. Jest również najbardziej pożądanym kawalerem. Ma 25 lat, mieszka w zamku należącym do jego rodziny i jeździ w trasy z niemiecką ligą rajdową. Przez kilka lat był najmłodszym miliarderem na świecie. Obecnie plasuje się na 3 miejscu, po założycielu portalu Facebook, Amerykaninie Marku Zuckerbergu i libańskiej dziedziczce fortuny Hind Hariri.

Najmłodzym miliarderem w Europie, który sam zdobył swój majątek, jest Konstantin Żewago. Miał zaledwie 19 lat, gdy rozpoczął pracę na stanowisku dyrektora finansowego w banku, a później objął większościowy pakiet udziałów w firmie holdingowej Finance & Credit Group. Obecnie jest deputowanym w ukraińskim parlamencie. Spośród europejskich miliarderów przed 40- tką tylko on i niemiecki książę nie pochodzą z Rosji.

Źródło: Forbes
Zack O’Malley Greenberg - Forbes.com

Komentarze

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy. Zapraszamy do wyrażenia swojej opinii.


 

Projekt graficzny Paweł Nejman © 2009
Wykonanie: axle.pl © 2009