Pobież Adobe Flash player

Czwartek,
19 Lipiec 2018

imieniny:
Alfreny, Rufina, Wincentego

MiastoMiasto

InstytucjeInstytucje

KulturaKultura

KomunikacjaKomunikacja

InformatorInformator

Rynek pracy a bezrobocie w 2011 roku

data dodania: 2011-03-22 11:33:23
Jakie mamy prognozy jeżeli chodzi o rynek pracy i rok 2011 ? Na szczęście w tym momencie jeszcze optymistyczne. Już na początku 2011 roku liczba ofert pracy była niemal dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie w roku poprzednim. Być może mamy wreszcie do czynienia z pobudzeniem gospodarczym i ogólnej poprawie sytuacji na rynku pracy.
Jak dowodzą badania na brak pracy nie mogą narzekać ludzi, którzy chcą pracować na stanowiskach sprzedażowych, a to kolei zawdzięczamy inwestycjom związanym z organizacją Euro 2012. Duże zapotrzebowanie jest również na specjalistów finansowych oraz księgowych. Jeżeli chodzi o konkretne stanowiska, które bezsprzecznie cieszą się popularnością to na pewno inżynierowie oraz kierownicy budowy. Mówi się, że w przyszłym roku przedsiębiorcy odczują niedobór absolwentów z powodu niżu demograficznego. Jednak wrażenie te będzie raczej pozorne. Musimy pamiętać, że w Polsce mamy bardzo dużych studentów tudzież ludzi już po studiach. Niestety po studiach humanistycznych ciężko znaleźć pracę. Natomiast rynek w obecnych czasach jak na złość czuje niedobór pracowników fizycznych – murarzy, hydraulików, elektryków itd. Jak na złość niemieckie szkoły chcą kształcić naszą młodzież w tych kierunkach, ponieważ im takich specjalistów również brakuję. W roku 2011 wygasną terminy przejściowe blokady niemieckiego i austriackiego rynku pracy. Już od maja tego roku będziemy mogli swobodnie podjąć pracę w tych krajach. Blokada w tych krajach trwała aż siedem lat. Niemcy obawiali się zbędnych, niewyedukowanych pracowników ze Wschodu. W Niemczech brakuje inżynierów i informatyków. Według naszych ekspertów za Odrę wyemigruje aż 400 tysięcy Polaków. Jak będzie okaże się już niebawem. Pamiętajmy również, że już nie zarabia się za granicą jak kiedyś. Płacę są o wiele niższe, a Polacy często wybierają bliskość z rodziną niż samotną emigrację za pieniądzem. Nowym zjawiskiem jest również niechęć do migracji zarobkowej w obrębie samej Polski. Tylko od 15 do 20 procent młodych ludzi deklaruję gotowość do zmiany miejsca zamieszkania ze względu na pracę. To prawie dwa razy mniej niż 10 lat temu.
Ważną kwestią jest bezrobocie wśród młodych ludzi w Polsce. Niestety jest ono jedno z najwyższych w Unii Europejskiej. Stopa bezrobocia wśród młodzieży do 25 roku życia wynosi 23 procent, a to stanowi, 1,2 mln osób. Wyniki są deprymujące. Przypomnijmy sobie nasze rozmowy kwalifikacyjne, które przechodziliśmy podczas procesu rekrutacyjnego do pracy. Każdy z pracodawców pyta o doświadczenie. A to nieszczęsne doświadczenie przecież należy gdzieś zdobyć.

Komentarze

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy. Zapraszamy do wyrażenia swojej opinii.


 

Projekt graficzny Paweł Nejman © 2009
Wykonanie: axle.pl © 2009